Aşure

Aşure

Aşure Tarifi

Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. İçine en az yedi değişik malzeme konularak yapılan zahmetli ama tadına doyulmaz tatlı.

MALZEMELER:

  • yarım kg. buğday ( aşure ve keşkek için)
  • 1 su bardağı nohut
  • 1 su bardağı kurufasulye
  • 100 gr kuru kayısı, yıkanmış ve ufak ufak doğranmış
  • 50 gr. kuş üzümü
  • 100 gr. çekirdeksiz kuru üzüm
  • dilerseniz ufak ufak doğranmış kuru incir
  • 1 kg. toz şeker

Hazırlanışı: Buğdayı 9-10 saat öncesinden büyük bir tencereye alıp içerisini su ile doldurarak bir taşım kaynatın.Daha sonra nohut ve kuru fasulyeyi bir tencereye koyarak buğdaydaki işlemi tekrarlayınız. her iki tencere de kaynadıktan sonra altını kapatın ve 9-10 saat dinlendirin. Dinlendirme işlemi bittikten sonra tencerelerin altını tekrar açın, kısık ateşte (buğdayları arasıra karıştırarak) buğdaylar iyice ezilinceye, nohut ve kuru fasulyeler de yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 2,5-3 saat) pişirin. eğer tencerelerdeki su azalırsa kaynamış su ekleyin. buğday tenceresinin kapağını taşma tehlikesi nedeniyle açık bırakın. Hepsi pişince nohut ve kurufasulyeleri buğday tenceresine ekleyin. 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatın. çekirdeksiz üzümü, kuş üzümünü ve kayısıları tencereye ekleyin. 15 dakika daha pişirdikten sonra toz şekeri ekleyin, bir taşım kaynatıp altını kapatın. Aşurenin kıvamını kaynar su ekleyerek dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Aşure soğuduktan sonra kaselere paylaştırıp tarçın/ceviz/fındık/nar ile süsleyin. not: piştikten sonra aşurenin bir kısmına veya tamamına bir portakal kabuğu rendesi eklerseniz çok güzel bir tat yakalamış olursunuz. AFİYET OLSUN….

Cuisine Catering Group

25 yıldır catering sektöründe sizlerin hizmetindeyiz. Bu zaman içerisinde kaç mevsim geldi geçti bir çok şey değişti... Değişmeyen tek şey, kalite anlayışımızla birlikte oluşan memnuniyetiniz.

Tüm Yazıları - Website

Takip edin:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

Yorum yaz


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.