Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme için vücudumuzun düzenli ve dengeli çalışması için yağ, karbonhidrat, protein, vitamin ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız. Tek taraflı beslenmek yanlıştır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için besin piramidini incelemek gerekmektedir.

Besin piramidinin altında yer alan karbonhidratlar, sıklıkla tüketilmesi gereken gıdalardır. (Pirinç, bulgur, makarna gibi tahıllar). Bir üst grup olan mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb) sebze ve meyvelerde bulunur. Hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. Bir diğer grup olan proteinler (et, süt ürünleri vb) vücudun en etkilisi kalori yakıcı bölümüdür ve kas dokusunu güçlendirmek açısından önemlidir. En üst grupta olan yağ-şeker (sıvı-katı yağlar, şeker, tatlılar) çok az tüketilmesi gereken gıdalardır.

Sağlıksız beslenme düşünme ve kavrama yeteneğinin azalmasına ve hafıza kayıplarına neden olur. Günde 8 saat uyumaya rağmen sabah yorgun kalkıyor, çabuk yoruluyorsanız mutlaka yemek yeme alışkanlığınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı Beslenme İle İlgili Bazı Öneriler

Doymuş yağ oranı yüksek besinleri daha az tüketin. Yarım yağlı süt, yağsız yoğurt tüketin.
Yağsız et, kuru baklagil, balık ve tavuk tercih edin.
Yemeklerinizi haşlama, fırında pişirme ya da ızgara yöntemi ile pişirme ile tüketmeyi tercih edin.
Aşırı şekerli gıdalardan kaçınılmalısınız.
Gıdalardan aldığımız tuz miktarı günlük 6 gr’ı geçmemelidir.
Güne iyi bir kahvaltı yaparak başlamalısınız. Gün içerisindeki yemek tüketiminizi 3 ana öğün, 3 ara öğüne bölerek yapmalısınız.
Beynin oksijen dışındaki tek enerjisi glikozdur. Yeteri derecede glikoz bulunan meyveleri aç karnına tüketmeliyiz. Mide doluyken alınan meyveler mide de kalıp besin değeri kaybolup orada mayalanacağı için bütün sindirim sistemimizi yorar.

Cuisine Catering Group

25 yıldır catering sektöründe sizlerin hizmetindeyiz. Bu zaman içerisinde kaç mevsim geldi geçti bir çok şey değişti... Değişmeyen tek şey, kalite anlayışımızla birlikte oluşan memnuniyetiniz.

Tüm Yazıları - Website

Takip edin:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

Yorum yaz


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.