Zamanı geldi, Balık Yemeye Başlayalım…

Zamanı geldi, Balık Yemeye Başlayalım…

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili, balıkçılığı oldukça yüksek miktarlarda gerçekleştiren ve yurtdışına da balık ihraç eden ülkelerden birisi olsa da ne yazık ki insanlar tarafından tüketimi beklenen düzeyde gerçekleşmiyor.

Özellikle kadınlar için elde edilen verilere göre hafta içerisinde en az iki defa balık yiyenlerin koroner kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin %30 azaldığı, haftada en az bir defa balık yiyenlerin ise ayda bir defadan az yiyenlere göre kalp krizi riskinin %50 azaldığı ortaya konulmuş durumda. Balıkta bulunan omega 3 yağ asitleri, A ve D vitaminlerinin yanında mineraller bakımından da zengin olan balıklar çinko, selenyum, iyot gibi vücudumuz için gerekli olan mineralleri de barındırmaktadırlar. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken konu açık sularda yaşayan balıklar ile çiftliklerde yetiştirilen balıklar arasındaki besin değerinde meydana gelen farklılıklardır. Doğada yer alan balıklar denizde yer alan yosunlarla beslendiklerinden dolayı hem vücudumuz için faydalı mineraller açısından daha zengindirler hem de doymamış yağ oranları daha yüksektir. Suni yemlerle beslenen balıkların ise aşırı tüketimi ciltte yaşlanmaya da neden olmaktadır.

Balık seçimi gerçekleştirirken diğer balıkları yiyerek beslenen balıkları tercih etmek yerine yosun ve diğer bitkileri tüketen balıkları tercih etmeniz civa ve benzeri zararlı mineral alımınızı azaltarak balıktan daha fazla faydalanmanıza yardımcı olacaktır. Her ne kadar balığın vitamin ve mineral açısından gerekliliği tartışılmayacak durumda olsa bile bu saydığımız risklerden dolayı çocuklar ve hamilelerin balık tüketimini haftada 1 defadan fazla gerçekleştirmemeleri gerekmektedir. Doğru şekilde ve sınırlı olarak tüketildiğinde balıktan alabileceğiniz bu faydaların hayati olduğunu unutmamalısınız.

PEKİ HAMİLELİKTE BALIĞIN ÖNEMİ

Hamilelikte balık hem anne için, hem de anne karnındaki bebek için çok önemli bir besin kaynağıdır. Anne, çocuğunun geleceği için balık yerken, kendi sağlığı için de vazgeçilmez bir besini tüketmiş olur.

Hamilelik döneminde anne adayının kalsiyum ihtiyacı artar. Bebeğin kemik oluşumunda kalsiyum etkilidir. Anne adayı yeterli kalsiyum almaz ise bebek için gerekli olan kalsiyum miktarı anneden karşılanmaya çalışılır. Bu da annenin ileriki yaşlarda kemik erimesine neden olabilir. Sardalya gibi kılçığı ile birlikte pişmiş ve yenilen balıklardaki kalsiyum miktarı çok yüksektir. Bir adet sardalya balığındaki kalsiyum miktarı bir bardak süttekine denktir.

Balık yiyen anne adayının bebeği büyük olur ve normal doğumlarda doğumu daha rahat gerçekleşir. Ayrıca bebeğin büyük olması ileride karşılaşabileceği hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar.

Araştırmalara göre balık yiyen anne adayının sütünde DHA oranı daha fazladır, sütü daha faydalıdır. DHA bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişiminde çok önemlidir. Bebek hem anne karnındayken DHA alımı yapar, hem de anne sütü ile DHA alımını devam ettirir. DHA, beyni besleyen tek maddedir. Balık yiyen annenin bebeği, DHA alımı ile daha zeki olur.

Ayrıca balık yiyen annenin bebeğinin göz gelişimi, duygusal ve davranış gelişimi daha sağlıklı olur.

Cuisine Catering Group

25 yıldır catering sektöründe sizlerin hizmetindeyiz. Bu zaman içerisinde kaç mevsim geldi geçti bir çok şey değişti... Değişmeyen tek şey, kalite anlayışımızla birlikte oluşan memnuniyetiniz.

Tüm Yazıları - Website

Takip edin:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

Yorum yaz


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.