Vitamin Tartışmasında Gelinen En Son Nokta…

Vitamin Tartışmasında Gelinen En Son Nokta…

Yararı tıbben kanıtlanmamış vitaminleri bir yandan uzmanlar öneriyor diğer yandan reklamlar yararları konusunda aklımıza giriyor. Üstelik çevremizde bulunan yakınlarımız tarafından da kullanılması konusunda öneriler geliyor. Son yapılan araştırmalar, bugün vitamin ve mineral destekleri günümüzün en popüler sağlık ürünleri olarak dünyada 68 milyar dolarlık bir paya sahip olduğunu gösteriyor. New Scientist dergisi bu konudaki yanlış bilgilendirme ve kafa karışıklıklarını sona erdirmek amacıyla vitamin ve minerallerden oluşan besin destekleri ile ilgili son bilimsel literatürü tarayarak, zararları ve yararları hususunda gelinen son noktayı özetliyor:

Son yıllarda dışardan vücuda destek olarak alınan vitamin ve minerallerin yarar sağlayıp sağlamadığı ile güvenirliliği ile ilgili kaygılar ve kuşkular satışları etkilemeye başladı. Özellikle son yapılan araştırmaların uzun süre alınan vitaminlerin vücut yağları içerisinde birikim yaparak tehlikeli düzeylere tırmandığını ortaya çıkarması, kaygıların artmasında önemli rol oynadı. Belirli vitaminlerin fazla alındığında tehlikeli olduğu, özellikle yağda çözünen A,D,E ve K vitaminleri yağ ve karaciğer hücrelerinde depolandığı ve idrar ile dışarı atılamadığı için birikim yaptığı ve zarar verdiği bir bilim gerçeği oldu. B ve C vitaminleri ise suda çözündüğü ve idrar ile dışarı atıldığı için bu kadar tehlike oluşturmuyor.

Bu vitamin ve minerallerin en popüler olanlarıyla ilgili son bilimsel gerçekler ışığında uzman doktorların genel kararları şöyle:

A Vitamini: A vitamini eksikliği olduğunu tespit edilmedikçe A vitamini desteklerinden uzak durulması gerekiyor.
B Vitaminleri (B1,2,3,5,6,7 ve 12): Vejetaryenler için B12 yararlıdır ancak et yiyenler için gerekmeyebilir.
C Vitamini: Soğuk algınlığını önlemiyor ancak soğuk algınlığı sırasında almak daha hızlı iyileşmeyi sağlıyor.
D Vitamini: Hamilelere ve yaşlılara dışarıdan D vitamini takviyesi öneriliyor.
E Vitamini: Vücutta E vitaminin eksik olduğu doktor tarafından teşhis edilmedikçe E vitamini kullanılmamalıdır.
Folik Asit: Hamilelik sırasında öneriliyor ancak bunun dışında folik asidin yiyeceklerden sağlanması öneriliyor.
Balık Yağı: Balık yağı ihtiyacını yağlı balık yiyerek giderme en sağlıklı yöntem olarak öneriliyor. Ancak balık yiyememe durumunda kapsüller yarar sağlıyor.
Kalsiyum: İnsan vücudunun bol miktarda kalsiyuma ihtiyacı var ancak pek çok insan için kalsiyum destekleri beraberinde riskleri de getiriyor.
K Vitamini: Bazı küçük ölçekli çalışmalar kemik sağlığı için yararlı olduğunu gösterse de kesin bir hükme varmak için çok erken.
Multivitaminler: ‘’Beslenmenin sigortası’’olarak tanınan multivitaminler, Crohn hastalığı gibi gerekli besinlerin emiliminde sorun yaratan bozukluklar olmadıkça alınması önerilmiyor. Dengeli beslenen sağlıklı insanlar için bunlar gereksiz, boşa harcanan para anlamına geliyor.

Cuisine Catering Group

25 yıldır catering sektöründe sizlerin hizmetindeyiz. Bu zaman içerisinde kaç mevsim geldi geçti bir çok şey değişti... Değişmeyen tek şey, kalite anlayışımızla birlikte oluşan memnuniyetiniz.

Tüm Yazıları - Website

Takip edin:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

Yorum yaz


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.