Adaçayı

Adaçayı

Beyaz veya morumsu, pembemsi çiçekleri olan Adaçayı, soluk yeşil renkli ve tüylü yapraklara sahiptir. Ege’de ‘’alme’’denilen ufak elmaları vardır ki bu elmalardan adaçayı yağı çıkarılır ve tıpta kullanılır. Türkiye’de pek çok türü olan adaçayının yapraklarından hazırlanan çay çoğu yerde siyah çaya alternatif olarak sunulur. Dağ ve tepelerde bulunur. Bilinçsiz toplama nedeniyle, artık çoğu köylü adaçayı toplamak için tepelere tırmanmak zorunda kalıyor.

Çayı ve çayıyla yapılan gargarası özellikle boğaz ve burun hastalıklarına iyi gelir. Gaz söktürücü ve antiseptik özelliği de vardır. Soğuk algınlıklarının dışında depresyona karşı, sindirim sistemi hastalıklarında ve diyabette de ondan yararlanılır. Vücudu toksinlerden arındırır ve güçlendirir. Menopoz belirtilerine karşı (terleme, sıcak basması) kullanılır. Ayrıca tansiyonu yükseltir. Yemeklere tat vermesi için Ege Bölgesi’nde ve özellikle Girit’te ondan yararlanılır.

Hafif yağda kavrulabileceği gibi doğrudan yemeklere de konabilir. Kuru ya da taze olarak kullanılabilecek adaçayı yaprakları mutfağın demirbaşları arasında yer alması gereken bir bitkidir. Bol bol çayını içmenin yanı sıra, salata sosuna adaçayı yaprakları katmak, salataya lezzet verir. Hatta adaçayı yapraklarını ufalayıp zeytinyağında biraz beklettikten sonra salatada bu yağı kullanabilirsiniz.

Cuisine Catering Group

25 yıldır catering sektöründe sizlerin hizmetindeyiz. Bu zaman içerisinde kaç mevsim geldi geçti bir çok şey değişti... Değişmeyen tek şey, kalite anlayışımızla birlikte oluşan memnuniyetiniz.

Tüm Yazıları - Website

Takip edin:
TwitterFacebookLinkedInGoogle PlusYouTube

Yorum yaz


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.