Sıcak Su İçmenin Çok Önemli Faydaları

Sıcak Su İçmenin Çok Önemli Faydaları

Hemen hemen her gün bir yerlerde “günde en az 2 litre su içilmesi” gerektiğini okuyor, duyuyoruz. Bununla birlikte çoğu insan soğuk su yerine sıcak veya ılık su içerek vücudu için çok daha mükemmel bir şey yapabileceğinin farkında değil. Bu ay sıcak su içmenin faydalarını sizin için sıraladık…

 1. Kilo vermeyi kolaylaştırır: Güne sıcak suyun içine limon sıkıp içerek başlayın. Böylece metabolizmanızı hızlandıracak, yağ dokusunun daha hızlı parçalanmasını sağlayacaksınız.
 2. Burun ve boğazın temizlenmesini sağlar: Sıcak su içmek, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı için mükemmel bir çözümdür. Balgamı çözer ve vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
 3. Kasılmaları ve spazmları azaltır: Suyun ısısının karın kasları üzerinde yatıştırıcı ve dindirici etkisi vardır ki bu da kasılmaları ve spazmları azaltmaya yardımcı olur.
 4. Detoks etkisi vardır: Sıcak su içmek detoks konusunda maksimum düzeyde yardımcı olan doğal bir yoldur.
 5. Toksinlerin atılmasını sağlar: Sıcak su içtiğinizde vücut ısınız yükselmeye başlar ve bu da terlemeye neden olur. Böylece toksinlerin vücudunuzdan atılması kolaylaşır.
 6. Erken yaşlanmayı geciktirir: Sıcak su, yaşlanmayı hızlandıran toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırarak deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Böylece cildiniz daha parlak ve genç görünür.
 7. Sivilce ve siyah noktaları önler: Sıcak su vücudunuzu derinlemesine temizleyerek sivilce oluşumunun ana sebeplerini ortadan kaldırır.
 8. Saçları canlandırır: Sıcak su içmek ayrıca yumuşak ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar. Saç köklerindeki sinir uçlarına enerji verir ve bunları aktif hala getirir. Ayrıca kepek oluşumuna engel olur.
 9. Kan dolaşımını artırır: Sıcak su, kas ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayarak kan dolaşımının artırır. Ayrıca etrafındaki yağ birikintilerini parçalayarak daha sağlıklı işlemesine yardımcı olur.
 10. Sindirimi kolaylaştırır: Sıcak su, özellikle sindirim için çok faydalıdır. Son yapılan araştırmalar yemekten sonra içilen soğuk suyun alınan gıdalardaki yağı sertleştirdiğini ortaya koymuştur.
 11. Bağırsak hareketlerini hızlandırır: Sıcak su, bağırsaklarınızın düzgün ve sancısız çalışmasına yardımcı olur.

Müge Örnek

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği’nin ardından Beykent Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. Meslek hayatına gıda kalite kontrol sorumlusu olarak başladım. Üç yıllık kalite kontrol deneyiminden sonra Cuisine Catering Group’a müşteri ilişkileri&satış yetkilisi olarak katıldım ve devam etmekteyim.

Tüm Yazıları - Website

Yorum yaz


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.