Kapari

Kapari

Kebereotugiller familyasındandır. Gebre, Gebere ya da Kapari dediğimiz bitki, yol kenarlarında, taşlar, kayalar arasında sürünücü çalılar gibi göze çarpar. Sarmaşık gibi bir gövdesi vardır. Ege ve Akdeniz Bölgesinde çokça görülen kapariyi Antalya’dan çıktığınızda yol boyunca Fethiye’ye, Marmaris’e kadar taşlık, kayalık yerlerde görebilirsiniz. Sıcak iklimleri ve kireçli toprakları sever.
Kaparinin tomurcukları, yaz aylarında, çiçeklenmeden önce turşu kurmak için toplanır. Tıbbi olarak çiçekleri de kullanıldığı için bu çiçekler toplanıp gölgede kurutulabilir. Çiçek tomurcukları, meyve ve kök kabuğu idrar söktürücü ve kuvvet vericidir. Çay olarak da hazırlanır. Bolca vitamin ve mineral içerir. Böbrek hastalığında ve damar sertliğinde faydalıdır. Sos, salata, pizza, ekmek yapımında kullanılır. Balığa ve yumurtaya yakışır.

Feyza Asri

1981 İzmit Doğumluyum. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun olduktan sonra yemek sektöründe çalışmaya başladım. Bu arada Preston Universty’ de işletme MBA’ i yaptım. 2009 yılından beri Cuisine Catering’ de çalışmaya devam ediyorum. Hobilerim arasında fotoğraf çekmek ve kitap okumak var.

Tüm Yazıları - Website

Yorum yaz


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.