Kuzukulağı

Kuzukulağı

Kuzukulağı’nın Faydaları

Kuzu kulağı otu Türkiye’nin çoğu bölgesinde doğada kendiliğinden yetişir, az da olsa kültürü yapılır. Yaprakları ince, uzun, ok şeklinde ve tüysüzdür. Tadı içerdiği oksalik asitten dolayı ekşidir, adeta limonlu gibidir. Bu doğal ekşiliğinden dolayı kuzu kulağı ile yapılan salatalara ve yemeklere limon yahut sirke konulmaz. Kuzukulağı başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerinde çok sevilen ve tüketilen bir ottur. Asırlar önce ilk kez Fransa‘da kültürü yapılarak ülke mutfağına giren kuzu kulağı çorba, salata, güveç türü yemeklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Zengin vitamin ve mineral içeren kuzukulağından besin kaynağı ve tıbbi bitki olarak yararlanılmaktadır.
Yüksek oranda C vitamininin yanı sıra E ve A vitaminleri içerir. İskorbüt denilen C vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalığa karşı etkilidir. Yüksek lifli (posalı) bir gıda olduğu için bağırsakların çalışmasına katkı sağlar. Demir, fosfor, kalsiyum, potasyum ve magnezyum mineralleri içerir. Çiğ olarak yenildiğinde kan şekerini düşürür.
Kuzukulağı bitki kökenli bir asit olan oksalik asit içerir. Ravent, domates ve ıspanak gibi pek çok bitkide de bulunan oksalik asit böbrek taşı oluşumuna yol açabilir. Çiğ olarak çok fazla yenilmemesi tavsiye edilir, hafif müshil etkisi vardır. Böbrek rahatsızlığı, romatizmal ve gut hastalığı olanların kuzu kulağı tüketmemesi gerekir.

Seynur Saltoğlu

1983 İstanbul doğumluyum. 2008 İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği bölümü mezunuyum. İlk tecrübemi üniversite yıllarında Nar Çiçeği Cafe’de 5 yıl çalışarak kazandım. 2008 Eylül ayından beri Cuisine Catering firmasında Müşteri İlişkileri Yöneticisi & Satış personeli olarak görev yapmaktayım.

Tüm Yazıları - Website

Yorum yaz


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.