Kefirin Faydaları 1

Kefirin Faydaları

Kefirin Faydaları

Yetişkinler kadar çocuklar için de oldukça faydalı olan kefir, zeka puanından kemik ve kas gelişimine, bağışıklık sisteminden hormon dengesine kadar etkili.

Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Çivilibal, bu mucizevi besinin faydaları ve çocuklara sevdirmenin yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

Kefir nedir?
“Kefir, yıllar boyu Kafkaslarda sıkça tüketilen ‘uzun yaşama iksiri’ olarak adlandırılan, uzun zamandır hayatımızda olan, bağırsakta bulunan zararlı bakterileri yok etmeye ve yararlı bakterileri korumaya yönelik de faaliyet gösteren mucizevi bir besindir.

İnek, koyun ve keçi sütüne karnabahar benzeri canlı organizma içeren kefir granülleri eklenerek elde edilir. Eğer uygun koşullarda saklanırsa yıllarca aktivitelerini korurlar. Kefir, kefir taneleri ile elde edilen etilalkol ve laktik asit fermantasyonlarının bir arada oluştuğu bir süt içeceğidir.

Kefirin içerdiği vitamin ve mineraller neler?
Kefir, vücudun temel fonksiyonlarında ve çeşitli faaliyetlerinde kullanılan mineraller ve esansiyel aminoasitler bakımından zengindir. Kefirde bol miktarda bulunan ve esansiyel amino asitlerden bir tanesi olan triptofan, rahatlatıcı ve sinir sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir.

Ayrıca harika bir biyotin kaynağıdır. Biyotin, folik asit, pantothenic asit ve tüm B vitaminlerinin emilimini sağlayan bir B vitamini türevidir olup karaciğer, böbrekler ve sinir sisteminin düzenlenmesinde etkili rol oynar. Kefir, kalsiyum, fosfor ve magnezyumdan zengin olup sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisinin yanı sıra hücre gelişimi ve enerji ihtiyacının karşılanması için vücutta karbonhidrat, yağ ve proteinlerin en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı olur.

İştahsızlık, uykusuzluk, üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerji gibi durumlara da iyi gelir. Kefir; B12, B1 ve K vitamini bakımından da zengindir. Bu vitaminlerin yeterli alınması durumunda cilt, böbrek, karaciğer ve sinir sistemine sayısız fayda sağladığı bilinmektedir.

Çocuklarda ve hamilelerde kefir tüketimi nasıl olmalı?
Kolaylıkla sindirilebilen besleyici bir süt ürünü olduğu için çocuklar, bebekler, hamileler, iyileşme dönemindeki hastalar, kabızlık ve sindirim sistemi problemi çeken insanlar için ideal bir içecektir.

“Yemeklerin içine saklayabilirsiniz”
Çocuklar için önerilen günlük kefir miktarı bir yaşından sonra bir çay bardağıdır. İki yaşından sonra çocuklarda da tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi ne kadar yoğurt tüketiyorsa o kadar kefir tüketebilir. Kefiri tüketmeyen çocuklar için en iyi yöntem kefiri yemeklerin içine saklayıp vermektir. Kefirli sütlaç, çörek veya kek gibi.

Kefirin çocuklar için faydaları neler?

 • Bebeklikten ergenliğe kadar; kemik, kas ve dişlerin gelişimi için gerekli olan vitamin, mineral ve protein desteğini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı direnci arttırır.
 • İştah açar ve beslenmeye güçlü destek olur.
 • İshale ve kabızlığa iyi gelir, kansızlığı önler.
 • Görme yeteneğini güçlendirir.
 • Yaraların hızla iyileşmesini sağlar.
 • Zeka gelişimine önemli katkı sağlar.
 • Astım ve allarjiye karşı direnç oluşturur.
 • Büyümeyi hızlandırır, boy uzamasına ve sağlıklı gelişime yardımcı olur.
 • Hormon dengesini sağlar, ergenlik dönemine pozitif etkinlik katar.

Feyza Asri

1981 İzmit Doğumluyum. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun olduktan sonra yemek sektöründe çalışmaya başladım. Bu arada Preston Universty’ de işletme MBA’ i yaptım. 2009 yılından beri Cuisine Catering’ de çalışmaya devam ediyorum. Hobilerim arasında fotoğraf çekmek ve kitap okumak var.

Tüm Yazıları - Website

Bir yorum

 • ismailG dedi ki:

  Gerçekten doğru bilgiler. Kefirin çok çok faydalı bir besin kaynağı olduğu bilim adamları tarafından da kanıtlanmış zaten.

Yorum yaz


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.