Çocuğunuzdan Uzak Tutun…

Çocuğunuzdan Uzak Tutun…

Çocuğunuzdan Uzak Tutun…

Avrupa’nın, zeka geriliğine neden olduğu gerekçesiyle uygulamadığı florlu cila uygulamasını, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı, bazı okullarda anasınıfı ve birinci sınıf öğrencilerinin dişlerine uyguluyor.

6 ayda bir tekrarlanıyor

Bakanlık, okullardaki diş sağlığı uygulamaları kapsamında, 4-6 yaş anaokulu öğrencileri ve 7-12 yaş ilköğretim öğrencilerine yönelik bilinçlenme çalışması başlattı. Uygulama ile diş hekimi ve eğitim hemşiresi eşliğinde çocuklara diş temizliği eğitimi veriliyor. Çocuklar muayene ediliyor. Ardından temizliği iyi olan dişlere florlu cila uygulaması yapılıyor. Florlu cila dişte 6 ay kalıyor. 6 ay sonra uygulama tekrarlanıyor.

Zeka geriliğine neden oluyor

Üzerinde birçok araştırma yapılan ve çocuklar üzerindeki yan etkileri sebebiyle Avrupa ülkelerinin 10 yıl önce vazgeçtiği florlu cila uygulaması, ABD’de bazı bölgelerde devam ediyor ve kaldırılması gündemde. Flor maddesi sudaki mikropları uzaklaştırmak için Türkiye’de şehir sularında da kullanılıyor. Ancak son olarak Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, çok florlu suyu olan şehirdeki çocukların % 15’inde az florlu olan şehirdeki çocukların % 6’sında zekada gerileme işaretleri bulundu. Yan etkilerinin ortaya çıkması sebebiyle Avrupa’da artık birçok şehir suyunda flor uygulaması yapılmıyor.

Florun tespit edilen zararları şöyle:

Yüksek dozda flor çocuklarda zeka geriliğine yol açıyor.
Bağışıklık sistemini çökertip enfeksiyonlara karşı direnci düşürüyor.
Su florlaması yapılan bölgelerde kansorejen etkiler görüldü.
Kemik bozukluklarını ve kırıkları artırıyor.
Üreme sistemine zarar veriyor.

Çocuklar daha çok etkileniyor!

Çocuğun macunu yuttuğu dönemde (0-6 yaş), flor içeren diş macunlarını kullandırmayın.
İşlenmemiş ve mümkün olduğunca doğal gıdaları yiyin. Çocuklarınızı biberonla beslemeyin.

Feyza Asri

1981 İzmit Doğumluyum. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun olduktan sonra yemek sektöründe çalışmaya başladım. Bu arada Preston Universty’ de işletme MBA’ i yaptım. 2009 yılından beri Cuisine Catering’ de çalışmaya devam ediyorum. Hobilerim arasında fotoğraf çekmek ve kitap okumak var.

Tüm Yazıları - Website

Yorum yaz


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.