Palmiye Yağı

Palmiye Yağı

Palmiye Yağı Hakkında Bilmediklerimiz

Son günlerde üzerine çıkan haberler ve yapılan araştırmalar nedeniyle Palmiye yağı hepimiz tarafından merakla sorgulanıyor. En çok da, Palmiye yağı nedir yediğimiz hangi ürünlerin içerisinde yer alıyor bilmek istiyoruz. Peki özellikle gıda sektöründe kullanılan Palmiye yağı hangi ürünlerde daha çok kullanılıyor? İşte gündemden düşmeyen Palmiye yağı hakkında bilmediklerimiz.

Palm yağı, Elaeis guineensis olarak bilinen, Malezya, Batı ve Orta Afrika ile Endonezya’ da ekimi yaygın olarak yapılan yağlı meyvenin pulp kısmından (yağ oranı %50) elde edilen ve oda sıcaklığında yarı katı olan bir yağdır. Meyvenin çekirdeğinden elde edilen ve laurik asit (%40-52) içeriği yüksek olan yağ ise palm çekirdeği yağı olarak bilinmektedir.

Adını palmiye ağacından alan palm yağının doymuş yağ içeriğinin ana bileşeni palmitik asittir ve palm yağının %44’ünü oluşturur. Palm yağındaki tekli doymamış yağ asitlerinin oranı %40 iken, çoklu doymamış yağ asitlerinin oranı %10’dur. Palm çekirdek yağının ise doymuş yağ oranı % 83 iken, çoklu doymamış yağ oranı %15.5, tekli doymamış yağ oranı %2.3’tür. Bu nedenle palm çekirdek yağı orta zincirli yağ asidi iken palm yağı uzun zincirli yağ asididir.

İyi kaliteli meyvelerden elde edilen palm yağının bile serbest yağ asidi içeriği diğer bitkisel kaynaklı yağlardan daha yüksektir. Palm yağının diğer bitkisel yağlardan bir farkı da verimliliğinin yüksek olmasıdır. Diğer bitkiler yılda 1 ton ve altında meyve verirken, bu bitki yılda 3 – 4 ton kadar meyve ver

Palmiye yağının kullanım alanı ise oldukça geniş. Sektörde bisküvi, kek, çikolata gibi hazır gıda, dondurma ve margarin yapımında, restoranlarda kızartmalık yağ olarak tercih edilmektedir. Ayrıca şampuanlar, cilt losyonları, sabunlar ve mumlar gibi gıda dışı kategoride yer alan pek çok ürünün yapımında da kullanılmaktadır.

En son, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, pek çok gıda maddesinde bulunan palmiye yağıyla ilgili rapor yayınlandı. Rapora göre; Batı Afrika olmakla birlikte Amerika ve Kuzeydoğu Asya’nın tropikal alanlarında da yaygın olarak üretilen palmiye yağı, tümörlere yol açtığı düşünülen glisidol oluşumuna neden oluyor.  .

Çünkü, palmiye yağı doğal kırmızı rengini değiştirmek ve kokudan arındırmak için yüksek ısılarda rafine ediliyor. 200 dereceden yüksek ısılarda rafine edilmesi halinde de, diğer bitkisel yağlardan daha çok kanserojen madde ortaya çıkarıyor.

Öte yandan bazı araştırmacılar, yüksek doymuş yağ oranı nedeniyle kolestorol seviyesini artırarak, kalp krizi ve felç riskini artırdığını belirtiyor. Isıtılmış palmiye yağının kan basıncını yükselttiği ve yüksek tansiyona neden olduğu da ifade ediliyor.

Zararlı özelliklerinin yanısıra aynı zamanda araştırmayla ortaya çıkmış yararlı yöneleri de bulunuyor. Bunlar arasında cilt için faydalı olması, kalbi koruması ve sindirimi kolaylaştırması var.

Tüketip tüketilmemesi sonucuna ise tüm bu bilgilere rağmen karar vermek güç. Daha detaylı araştırmaların yapılması gerekiyor. Alacağımız en doğru karar şimdilik paketlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak.

Müge Örnek

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği’nin ardından Beykent Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. Meslek hayatına gıda kalite kontrol sorumlusu olarak başladım. Üç yıllık kalite kontrol deneyiminden sonra Cuisine Catering Group’a müşteri ilişkileri&satış yetkilisi olarak katıldım ve devam etmekteyim.

Tüm Yazıları - Website

Yorum yaz


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.